Choroby trávnika a ako proti ním bojovať
Ak sa o trávnik staráte, nízko ho kosíte, hnojíte, zavlažujete, často ho napádajú rôzne choroby, najčastejšie v zime a pred jarou. Choroby dokážu za veľmi krátky čas narobiť veľa škôd. Ďalej v článku vám priblížime niekoľko chorôb, ktoré môžu napadnúť váš trávnik a ukážeme vám ako je potrebné s nimi bojovať.
Palušková hniloba
Ochorenie sa prejavuje hlavne na jar po roztopení snehu. Nerovnomerné fľaky na trávniku bledohnedej farby a listy bývajú zlepené a majú papierovitú štruktúru. Pod vrstvou zlepených listov sú často chodbičky tvorené hrabošmi. Rozdielom oproti plesni sivej alebo plesni snežnej sú sklerócie tmavej farby veľkosti hlavičky špendlíka. Sklerócie plesne snežnej sú čiernej farby a v prípade plesne sivej zase červeno-čiernej. Táto pleseň sa rozširuje najmä na vyšších trávnikoch, na trávnikoch ktoré boli na jeseň prehnojené dusíkom, na nedostatočne prevzdušnenej pôde. Táto pleseň sa môže ďalej prenášať aj pohybom ľudí a strojov po trávniku. Na individuálne ošetrenie napadnutých miest odporúčame fungicídne prípravky alebo lokálne ošetrenie trávnika.
Snežná pleseň
Snežná pleseň sa vyskytuje zvyčajne v chladnom a vlhkom počasí. Toto ochorenie sa však neviaže iba na zimné mesiace ale môže sa objaviť v akomkoľvek ročnom období za chladných poveternostných podmienok. Ak je trávnik napadnutý touto plesňou, prejavuje sa to malými okrúhlymi škvrnami, ktoré sa pomaly zväčšujú. Sú hnedej farby so šedo-bielym okrajom. Najčastejšou príčinou vzniku tejto plesne je vysoká tráva, ktorá nie je dostatočne prevzdušnená. Príčin však môže byť oveľa viac, napríklad veľa dusíka, málo draslíka v jesennom hnojení, chôdza po trávniku v období mrazov. Ak máte túto hubu v záhrade, niekedy stačí len poškodené miesta vyhrabať a prípadne dosiať novým osivom. Avšak, ak je poškodenie silnejšie treba použiť fungicíd s účinnou látkou a potom prázdne miesta dosiať.
Korunková hrdza
Táto choroba sa prejavuje v podobe žltočervených škvŕn na listoch a veľmi rýchlo sa šíri vzduchom. Preto je potrebné rýchlo zasiahnuť. Príčinou vzniku tejto choroby je zriedkavé kosenie, nedostatočná výživa alebo vysoké teploty spojené s vysokou vlhkosťou vzduchu. Na liečbu tejto choroby zaberajú postreky proti hubám. V prípade väčšieho poškodenia nezostáva nič iné ako napadnuté miesta odstrániť a nahradiť novým trávnikom alebo dosiať.
Bronzová a dolárová škvrnitosť
Zatiaľ čo iné choroby sa vyskytujú pri špecifických klimatických podmienkach, bronzová škvrnitosť sa vyskytuje počas celého roka. Táto choroba napáda hlavne korene. Po napadnutí rastliny zhnednú a veľmi rýchlo odumrú. Táto choroba vzniká hlavne kvôli premokreniu, vysokému PH pôdy, či nevyrovnanej výžive. Liečba trávnika napadnutého touto chorobou je buď fungicídom alebo pri menšom poškodení aplikáciou hnojív s okysľujúcim účinkom a síry. Tejto chorobe môžete predísť pravidelným kosením a prevzdušňovaním.
Dolárová škvrnitosť má trochu iné príznaky, ale spúšťač je rovnaký ako pri bronzovej škvrnitosti. Prejavuje sa vo forme malých okrúhlych hnedých škvŕn vo veľkosti dolárovej mince. Dolárová škvrnitosť postihuje najprv konce listov, po rozšírení nakoniec list odumrie. Ošetruje sa podobne ako bronzová škvrnitosť, nízke dávky dusíka v tekutej forme však môžu rýchlosť šírenia choroby minimalizovať.
Čarovné kruhy
Toto ochorenie sa prejavuje tvorbou pravidelných kruhov, na základe ktorých dochádza k odumieraniu trávnika. Na pohľad je to jednoducho identifikovateľná choroba, ktorá sa však lieči veľmi ťažko. V prípade väčšieho výskytu odporúčame aplikovať postreky na báze síranu železnatého. Avšak pri tejto chorobe je najideálnejšie celý trávnik zlikvidovať a nanovo vysadiť, prípadne vymeniť len poškodené časti.
Antraknóza
Táto choroba sa môže prejaviť buď na listoch alebo na bazálnych častiach stebiel. Na listoch sa prejavuje zažltnutými končekmi listov. Pri napadnutí bazálnych častí stoniek choroba napáda korunku, bázy stebiel a korene. Spodné listy resp. báza listov sa sfarbuje do žlto-oranžovo-červena. Rastliny odumierajú a zostávajú prázdne miesta. Táto choroba napáda hlavne rastliny napadnuté akýmkoľvek stresom či už z tepla, sucha alebo záťaže. Najlepšou prevenciou je zdravý, pravidelne kosený a prevzdušňovaný a dobre vyživený trávnik. V prípade silného napadnutia odporúčame ošetriť trávnik fungicídom s účinnou látkou.
Existuje mnoho chorôb trávnikov, z čoho nám vyplýva, že vypestovať zdravý trávnik nie je vôbec jednoduché. Týmto chorobám však môžeme predísť, ak sa budeme o trávnik poriadne starať a udržiavať ho zdravý.